Psychologia,

Kryzys to etap rozwoju człowieka – rozmowa z dr Dorotą Kalką, psychologiem

29 marca 2017

Chodzimy do psychologa, gdy mamy kryzys, bądź problem przerastający nasze możliwości ogarnięcia sytuacji. Często okazuje się, że to co przeżywamy, jest naturalnym elementem rozwoju człowieka i nie mamy na to wpływu.

Każdy człowiek przechodzi trzy kryzysy rozwojowe. Na Stacji Zmiana oswaja nas z nimi dr Dorota Kalka, psycholog, pracownik naukowy Uniwersytetu SWPS. Skąd się biorą zgorzkniałe osoby i jak można ustrzec się przed zgorzknieniem? Mity na temat kryzysu wieku średniego, jak przechodzą go kobiety, a jak mężczyźni?

Gdy dotykają nas zmiany, stajemy na rozdrożu i mamy wiele pytań. Z tego powodu zapytaliśmy psychologa o to jakie przechodzimy etapy w życiu. Po rozmowie uświadomiliśmy sobie, że każdy z nas chciałby czasem zadać psychologowi sporo pytań, a idziemy porozmawiać o tym, dopiero, kiedy już nie dajemy sobie rady ze swoimi problemami.

Słuchacze, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę na tematy poruszane w podcaście, powinni sięgnąć do polecanych przez Dorotę Kalkę źródeł.

Warto sięgnąć po czasopismo “Charaktery” link http://charaktery.eu/

W dostępny sposób napisana została książka “W poszukiwaniu złotego środka. Rozmowy o rozwoju człowieka” autorstwa Anny Brzezińskiej i Joanny Janiszewskiej-Rain. Wydawnictwo Znak: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,474,W-poszukiwaniu-zlotego-srodka

Dla pogłębienia, z bardziej naukowym podejściem, warto sięgnąć po “Psychologię przełomu życia” autorstwa Piotra Olesia, Lublin 2000 r. http://www.kul.com.pl/index.php?products=product&prod_id=1748

Książka, którą Dorota Kalka określa jako ważną dla siebie to “Wybierz szczęście” Sonja Lyubomirsky Warszawa 2007:
http://www.empik.com/wybierz-szczescie-naukowe-metody-budowania-zycia-jakiego-pragniesz-lyubomirsky-sonja,prod60403040,ksiazka-p

i kolejna warta polecenia pozycja to “Szczęście. Odkrywanie bogactwa psychicznego” Ed Diener, Robert Biswas – Diener, Sopot 2010:
http://sklep.smakslowa.pl/szczescie.html

Strona Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS: https://www.swps.pl/

Książka na temat rozwoju ciała, psychiki i duchowości kobiet, to “Księga życia kobiety” (Wydawnictwo GWP):
http://www.gwp.pl/ksiega-zycia-kobiety-cialo-psychika-duchowosc.html

Jak możesz słuchać podcastu?

Możesz słuchać na tym blogu.

Ale możesz też słuchać nas na dowolnym odtwarzaczu mp3. Plik powinieneś pobrać z tego bloga, a następnie wgrać go na swój odtwarzacz.

Z wygody polecamy ostatni sposób, czyli słuchanie podcastów na swoim smartfonie. Robimy podobnie i jesteśmy zadowoleni, ponieważ ulubione podcasty można mieć ze sobą, by słuchać je w każdym miejscu i dowolnym czasie.

Śledź podcast Stacja zmiana na: iTunes | Android | RSS

Prosimy, oceń nasz podcast

Jeżeli zechcesz nam w jakiś sposób podziękować za naszą pracę, najlepszym sposobem, będzie pozostawienie opinii w iTunes.

Dzięki temu, że to zrobisz, podcast Stacja Zmiana będzie widoczny i ułatwi nam docieranie do słuchaczy.

Możesz to zrobić klikając na linka poniżej:

-> Link do podcastu w iTunes

Transkrypcja

wkrótce

Scroll to top