Praca,

Nauka, to ciągłe zmiany – rozmowa z prof. Jackiem Namieśnikiem, rektorem PG

9 kwietnia 2018

Rozmawiamy z profesorem Jackiem Namieśnikiem, rektorem Politechniki Gdańskiej. Podejmujemy temat bycia liderem dużej organizacji. Nie omijamy tematów sercowych, wchodzimy w obszar reformy szkolnictwa wyższego i lekko ocieramy się o politykę. Gdy posłuchacie tej rozmowy usłyszycie dużo prawdy, ale prawda, jak to prawda, boli. Więc nie będzie sielankowo i przyjemnie, będzie ostro i konfrontująco.

Przyznajemy, że na Stacji Zmiana po raz pierwszy gościmy tak utytułowanego pracownika naukowego, ponieważ profesor jest specjalistą z zakresu chemii analitycznej i chemii środowiska, głównie nowych rozwiązań aparaturowych i metodycznych w zakresie przygotowania próbek do analizy. Jest autorem i współautorem 653 artykułów notowanych na liście filadelfijskiej, licznych publikacji i 13 patentów. Był promotorem lub współpromotorem 59 doktoratów i wielu utalentowanych studentów wyszło spod jego ręki. W 2015 roku dwie uczelnie nadały mu tytuł doktora honoris causa: Gdański Uniwersytet Medyczny i Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie. Dla profesora między innymi poukładane życie osobiste jest warunkiem sukcesu. Opowiada, że ma żonę Krystynę, dwie córki oraz wnuka i wnuczkę.

W rozmowie staramy się odkryć czynniki sukcesu profesora Namieśnika. Oprócz oczywistej pracowitości i porannego wstawania, rektor zwraca uwagę, że należy mieć właściwą samoocenę i myśleć o sobie krytycznie. Nie słuchać opinii innych ludzi i dobrać sobie zespół mądrych współpracowników.

Załączamy kilka inspirujących myśli, które padają podczas rozmowy:

Jeśli wybrałeś karierę naukowca to myślisz o niej cały czas

Gdy myśli się tylko o jednej kadencji, nie myśli się zachowawczo o swoich decyzjach

Studentów powinni kształcić ci, którzy robią własne badania naukowe

Trzeba się sprawdzać powoli

Drogą do sukcesu są: ciężka praca, niewielka ilość zdolności i świadomość, że nie jestem najlepszy

Wybory to jest wielka gra, ale często brudna gra

Podczas przeprowadzania procesu zmian najważniejsza jest informacja. Żyjemy w niespokojnych czasach, więc powinniśmy podawać wszystko do publicznej wiadomości

Nasza nauka nie może mieć przymiotnika polska

Nie warto być łapczywym

Jak możesz słuchać podcastu?

Możesz słuchać na tym blogu.

Ale możesz też słuchać nas na dowolnym odtwarzaczu mp3. Plik powinieneś pobrać z tego bloga, a następnie wgrać go na swój odtwarzacz.

Z wygody polecamy ostatni sposób, czyli słuchanie podcastów na swoim smartfonie. Robimy podobnie i jesteśmy zadowoleni, ponieważ ulubione podcasty można mieć ze sobą, by słuchać je w każdym miejscu i dowolnym czasie.

Śledź podcast Stacja zmiana na: iTunes | Android | SoundCloud | Twitter | Overcast |  RSS

Prosimy, oceń nasz podcast

Jeżeli zechcesz nam w jakiś sposób podziękować za naszą pracę, najlepszym sposobem, będzie pozostawienie opinii w iTunes.

Dzięki temu, że to zrobisz, podcast Stacja Zmiana będzie widoczny i ułatwi nam docieranie do słuchaczy.

Możesz to zrobić klikając na linka poniżej:

-> Link do podcastu w iTunes

Transkrypcja:

wkrótce

Scroll to top