Społeczeństwo,

Geografia to klucz do zrozumienia świata – Tomek Rutkowski

7 czerwca 2021

Tomasz Rutkowski to fotograf i filmowiec, pasjonat geografii, geopolityki i paleontologii. Rozmawiamy o zmianach na świecie, w odcinku okraszonym muzyką z regionów świata, do których dzisiaj was zabieramy.  Jest różnorodnie, ale gdy posłuchacie tej rozmowy, to zrozumiecie w jak skomplikowanej rzeczywistości geopolitycznej żyjemy.

Tomek Rutkowski od małego chciał być paleontologiem. Do dziś szuka kości gadów i innych skamieniałości w skalach, kiedyś jako dziecko, dzisiaj jako ojciec wraz ze swoimi dziećmi. Tomka zawsze pasjonowała też geografia. Jak sam mówi w rozmowie, geografia pozwoliła mu zrozumieć to, co dzieje się na świecie. Dzisiaj stara się edukować w tym ludzi, bo jak mówi, kluczem do zrozumienia świata i zmian w nim zachodzących jest geografia. To na mapie widać, gdzie będą cały czas konflikty i gdzie będzie się odbywała walka na przykład o wodę lub inne ważne dla świata surowce.

Zaczynamy od naszych sąsiadów na wschodzie i wspominamy rozpad ZSRR, czy na pewno ta zmiana wyszła na dobre państwom, które uzyskały niepodległość? Dużo mówimy o Chinach na przykład o tym jak zadłużają biedne kraje i legalnie okradają ich z surowców. Wyjaśniamy dlaczego Chiny są żywo zainteresowane budowaniem autostrad w Euroazji oraz w jaki sposób powstają w nocy chińskie wyspy wokół Tajwanu. Wyjaśniamy co to jest klątwa surowcowa. Rozmawiamy o Australii i konsekwencjach braku myślenia strategicznego oraz o tym jak Wenezuela zmarnowała swój niezwykły potencjał surowcowy. A na zakończenie o wielkiej tamie i trudnym sporze o wodę oraz konsekwencjach kolonizacji Afryki.

 

Linki do polecenia:

Kanał Jacka Bartosiaka na temat geopolityki, moim zdaniem warto posłuchać jego kilku wykładów, by zacząć rozumieć lepiej temat geopolitycznego położenia Polski w Europie i na świecie: http://bityl.pl/P1GrD

Jezioro Aralskie w Uzbekistanie, przeczytajcie sobie, na jaki pomysł wpadał kiedyś Rosja i jakie są tego konsekwencje do dzisiaj: https://bit.ly/356Ct8N

Jeśli chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się na świecie, to subskrybuj newsletter Outriders, robię to od lat i jestem na bieżąco:  https://outride.rs/pl/

Sprawy Chin, Afryki, Indii, Rosji znajdziesz za pomocą newsów z agencji informacyjnej Reuters, wybierając interesujący cię region. W linku przykładowo Afryka: https://www.reuters.com/world/africa/

Tomek poleca też opowieści Romana Maksimowa – Fan Polszy: http://bityl.pl/oWHIH

 

Muzyka użyta w tym odcinku, w podanych skrótach znajdziesz całe utwory:

Rosja – Yale Women’s Slavic Chorus – Chorniy Voron (Russia); 2017 https://bit.ly/3pruPyV

Republika Tuwy (republika rosyjska znajdująca się na grani z Mongolią) – Alash Ensemble – Eki A’ttar, 2011 – https://bit.ly/2T16wM7

Australia – Les Cartes Postales Sonores – Cocatoes of Nightcap NP. – https://bit.ly/3g8jOy8

Ameryka Łacińska – Las Sirenas del Son – La vieja – Producciones América Afroindígena, México, 2013 – https://bit.ly/3z2n1YZ

Afryka – The Conscious Youths – Conserve de Trees https://bit.ly/3wd3IKN, Bruce Miller – student singing 2 https://bit.ly/3prZv34, John Bartmann – West in Africa.

 

Ciekawe myśli Tomka, które padły w naszej rozmowie:

Historia się nie powtarza, ale się rymuje.

Rosja nie wykorzystała swoje szansy. Rosja jest antagonistką słowa demokracja.

Rozpad rozłożył się bardzo różnie, czasami skrajnie, zwłaszcza co do rozwoju wielu dawnych republik radzieckich.

Można powiedzieć, że jedynie Kazachstan jest zwycięzcą oddzielenia się od Rosji trzydzieści lat temu. Niedługo prześcignie Rosję będąc bogatszym krajem.

Chiny mają 40-50% udziału w danym przedsięwzięciu w danym państwie i tym sposobem idą do dalszego zadłużania konkretnego kraju i uzależniania od siebie. Zazwyczaj dług zwracany jest Chinom w postaci surowców: ropy naftowej lub metali ziem rzadkich.

Czarnogóra jest zadłużona w Chinach. Jeśli nie będzie mogła spłacić długu, będzie musiała oddać swemu pożyczkodawcy znaczne połacie swego terytorium.

Czy trzymać z Chinami, czy z Ameryką? Ta sprawa nie jest jednoznaczna. Chinom tyka zegar demograficzny, plus Chińczycy uciekają ze wsi do miast.

Gdyby nie Chiny, to Tybet byłby zajęty przez inny kraj. Wystarczy dobrze przeanalizować mapę. Jest to miejsce strategiczne, jeśli chodzi o źródła wody.

Teraz widzę, że moja pasja – geografia i geopolityka – może się na coś konkretnego przydać. Mam wiedzę potrzebną do inwestowania w surowce.

Jak możesz słuchać podcastu?

Możesz słuchać na tym blogu.

Ale możesz też słuchać nas na dowolnym odtwarzaczu mp3. Plik powinieneś pobrać z tego bloga, a następnie wgrać go na swój odtwarzacz.

Z wygody polecamy ostatni sposób, czyli słuchanie podcastów na swoim smartfonie. Robimy podobnie i jesteśmy zadowoleni, ponieważ ulubione podcasty można mieć ze sobą, by słuchać je w każdym miejscu i dowolnym czasie.

Śledź podcast Stacja zmiana na: iTunes | Android | SoundCloud | Twitter | Overcast |  RSS | SpotifyYouTube

Prosimy, oceń nasz podcast

Jeżeli zechcesz nam w jakiś sposób podziękować za naszą pracę, najlepszym sposobem, będzie pozostawienie opinii w iTunes.

Dzięki temu, że to zrobisz, podcast Stacja Zmiana będzie widoczny i ułatwi nam docieranie do słuchaczy.

Możesz to zrobić klikając na linka poniżej:

-> Link do podcastu w iTunes

 

Scroll to top