Praca,
Społeczeństwo,

Obywatelski plankton w morzu nieufności i niewiary – Kuba Wygnański o kłopotliwym ojcostwie, którego nie żałuje

23 marca 2017

Na Stacji Zmiana gościmy Kubę Wygnańskiego, socjologa i działacza organizacji pozarządowych. Po raz pierwszy, po medialnym zamieszaniu wokół jego osoby, miał okazję wyczerpująco opowiedzieć o roli trzeciego sektora w polskim społeczeństwie, realiach życia działacza, ale również pełnoetatowego pracownika organizacji pozarządowej. Jakie są plusy, minusy takiej sytuacji? Czym właściwie jest trzeci sektor, jaki jest jego potencjał oraz jak wyglądałby świat bez organizacji pozarządowych?

Specyfika obywatelskiego planktonu w miejscu, jakim jest nasz kraj, pełen nieufności i niewiary w ludzi – to mocny wątek tej rozmowy. Jak sam mówi, całe życie oddał organizacjom pozarządowym i tego nie żałuje, więc tym bardziej zachęcamy, by posłuchać jego przemyśleń i opowieści o osobistych doświadczeniach.

Kuba odwiedził Gdańsk i Europejskie Centrum Solidarności przy okazji Gali Nagrody Miasta Gdańska im. Lecha Bądkowskiego, która przyznawana jest organizacjom i ludziom trzeciego sektora.

Nagroda Miasta Gdańska imienia Lecha Bądkowskiego i kto został nagrodzony w ostatnich latach:
http://www.gdansk.pl/urzad-miejski/wydzial-rozwoju-spolecznego/Nagroda-im-Lecha-Badkowskiego,a,2797

Więcej o Lechu Bądkowskim (pisarzu, dziennikarzu, tłumaczu oraz kaszubskim działaczu politycznym, kulturalnym i społecznym):
http://badkowski.pl/

Kuba Wygnański opowiada o Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, pod poniższym linkiem można przeczytać więcej o tym projekcie:
http://stocznia.org.pl/o-stoczni/ To miejsce jest również źródłem ciekawych publikacji i raportów.

Jeszcze więcej o tym czym jest trzeci sektor i jego struktura:
http://fakty.ngo.pl/trzeci-sektor

Jak można otrzymać status organizacji pożytku publicznego (OPP):
http://poradnik.ngo.pl/na-jakich-warunkach-status-OPP

Kuba Wygnański wspomina o Manifeście  Ekonomii Społecznej, który powstał w latach 2006 – 2008, jako głos środowiska ekonomii społecznej w Polsce. Dokument ten konsultowany był wśród przedstawicieli sektora oraz osób i instytucji zaangażowanych w budowanie polskiej ekonomii społecznej:
http://www.ekonomiaspoleczna.pl/files/ekonomiaspoleczna.pl/public/manifest_ekonomii_spolecznej.pdf

Nasz rozmówca przywołuje fakt, że Warszawa ma najwięcej grodzonych osiedli. Pod poniższym linkiem znajdziesz Badania dotyczące grodzonych osiedli – badanie Dominika Owczarka z Uniwersytetu Warszawskiego, gdy klikniesz otrzymasz pdf do ściągnięcia.
http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-9fab829c-6934-4c25-af9e-cd3d65898ba5/c/Dominik_Owczarek.pdf

Kuba Wygnański namawia do wpłaty na Fundusz Obywatelski lub podarowania 1% http://www.funduszobywatelski.pl/#6 Podcast Stacja Zmiana już wpłacił darowiznę. Teraz czas na was.

Jak możesz słuchać podcastu?

Możesz słuchać na tym blogu.

Ale możesz też słuchać nas na dowolnym odtwarzaczu mp3. Plik powinieneś pobrać z tego bloga, a następnie wgrać go na swój odtwarzacz.

Z wygody polecamy ostatni sposób, czyli słuchanie podcastów na swoim smartfonie. Robimy podobnie i jesteśmy zadowoleni, ponieważ ulubione podcasty można mieć ze sobą, by słuchać je w każdym miejscu i dowolnym czasie.

Śledź podcast Stacja zmiana na: iTunes | Android | RSS

Prosimy, oceń nasz podcast

Jeżeli zechcesz nam w jakiś sposób podziękować za naszą pracę, najlepszym sposobem, będzie pozostawienie opinii w iTunes.

Dzięki temu, że to zrobisz, podcast Stacja Zmiana będzie widoczny i ułatwi nam docieranie do słuchaczy.

Możesz to zrobić klikając na linka poniżej:

-> Link do podcastu w iTunes

Transkrypcja

wkrótce

Scroll to top