KTIP Nie daj się zaskoczyć przyszłości – bądź kameleonem
W natłoku informacji o sztucznej inteligencji, czacie GPT, który umie napisać nam każdy tekst i zdać chyba już każdy egzamin, zaczęłam się zastanawiać jak będzie wyglądała nasza przyszłość. Co należy zrobić, by nie dać się zaskoczyć? Jak patrzeć na swoje wybory zawodowe, zmiany życiowe lub decyzje przed którymi stoimy?
Wiele informacji straszy nas, że nasz zawód niedługo przestanie być potrzebny, bo wyprą nas działania sztucznej inteligencji.
Zaczęłam poszukiwania informacji, przyglądałam się rozmowom na temat sztucznej inteligencji, które odbyłam kilka lat temu i w tych poszukiwaniach trafiłam na parę naukowców, którzy również starali się przeanalizować ten temat, patrząc właśnie z tego punktu widzenia.
Jak będzie wyglądało nasze życie? Jak możemy zaprojektować własną przyszłość w zmieniającym się świecie? Andrew J. Scott i Lynda Gratton zbierają przeróżne badania i przykłady w książce przetłumaczonej przez Wydawnictwo ZNAK litera nova „Nowe długie życie”.
Oboje stworzyli stronę: thenewlonglife.com gdzie zbierają spis różnych wytycznych i dobrych praktyk skierowanych do polityków, korporacji i twórców edukacji.
Zapraszam cię do posłuchania inspirujących myśli na temat tego, jak musisz stać się kameleonem i nie dać się zaskoczyć przyszłości.
Zajrzyj na stronę: https://thenewlonglife.com/
Rozmowy na temat sztucznej inteligencji (Z Tomaszem Trzcińskim rozmawiam o sztucznej inteligencji i o wymuszonej przez nią zmianie podejścia do naszej pracy) – https://bit.ly/2YlheL3
KTIP i dodatkowe myśli na temat sztucznej inteligencji: czy powinniśmy się jej bać?: https://bit.ly/2XrcxlX
Budowanie mostów (Niezbędna umiejętność, by móc zmieniać nasz dziwny i szalony świat na lepsze. Przywołuję przykład Henryki Krzywonos-Strycharskiej i Krzysztofa Strycharskiego oraz księdza Jana Kaczkowskiego. Jak zbudować most w czasach tak wyraźnych podziałów? Jak pozbywać się uprzedzeń i stereotypów? Mówię o tym, bo zazwyczaj tłumy nie zmieniają świata na lepsze, wystarczy kilku mądrych ludzi, którzy poczują się odpowiedzialni i zasiądą na stacji zmiana, ale co najważniejsze, zaczną zmianę od siebie) – https://bit.ly/3mXriM4
Rozmowa z profesorem Jackiem Namieśnikiem – https://bit.ly/2Jd4xfb
Jarek Kania – Ojcowska strona mocy (większą część czasu poświęciliśmy na rozmowę o technologii i o tym, jak przez nią zmieniły się nasze sposoby budowania relacji rodzinnych) – https://bit.ly/3oAlzfw
Zdjęcie: cudowny <3 Rafał Nitychoruk podczas pamiętnych warsztatów kulinarnych
Muzyka w odcinku:
Serge Quadrado – Space – https://bit.ly/3d5JgqP
Frank Bango – Astronaut I’m Not – https://bit.ly/3SccuDb
HoliznaCC0 – Western ShowDown – https://bit.ly/3w1nRFm
Upseen – Life – https://bit.ly/3dArv2s
Strobotone – San Fran Interlude – https://bit.ly/3ApUoXz
Jak możesz słuchać podcastu?
Możesz słuchać na tym blogu.
Ale możesz też słuchać nas na dowolnym odtwarzaczu mp3. Plik powinieneś pobrać z tego bloga, a następnie wgrać go na swój odtwarzacz.
Z wygody polecamy ostatni sposób, czyli słuchanie podcastów na swoim smartfonie. Robimy podobnie i jesteśmy zadowoleni, ponieważ ulubione podcasty można mieć ze sobą, by słuchać je w każdym miejscu i dowolnym czasie.
Śledź podcast Stacja zmiana na: iTunes | Android | SoundCloud | Twitter | Overcast | RSS | Spotify | YouTube
Można również posłuchać tego podcastu na YouTube i przy tej okazji zasubskrybować kanał.