Adam Matysiak od ponad roku próbuje wdrażać w swojej firmie turkusowe zasady. W podcaście mówi, że turkusową organizację można zdefiniować za pomocą pięciu słów: samoorganizacja, partycypacja, transparentność, zaufanie i wartości. Adam w wyważony sposób pokazuje, że turkus nie jest dla każdego. Obecnie rozwija firmę w branży IT, wdraża turkusowe zasady, bo jak opowiada w rozmowie, taki sposób prowadzenia firmy pasuje do jego osobowości.
W podcaście odpowiadamy na pytania: czy jest możliwe, by ludzie w swojej firmie czuli się szczęśliwi? Jak to wpływa na sposób zarządzania i rozdział odpowiedzialności? Czy turkusowa firma jest utopią, czy realną korzyścią dla pracodawcy? Firma Adama (HighSolutions), chce być jednym z kamyków zmiany, by pokazać, że można podejść inaczej do zarządzania. Adam dzieli się swoimi odkryciami, ale również zmaganiami podczas wdrażania turkusowego zarządzania. Ciekawa jestem co sądzicie o takim podejściu i czy chcielibyście pracować w turkusowej firmie? Napiszcie o tym do mnie Kasia(at)stacjazmiana.pl
Adam Matysiak i jego firma HighSolutions: https://highsolutions.org/
Adam Matysiak stara się dzielić swoją wiedzą na temat turkusowego zarządzania. W tym celu stworzył kanał na YouTube “Turkusowy Prezes”, warto tam zajrzeć: https://turkusowyprezes.pl/
Adam poleca książkę, która zmieniła jego spojrzenie na prowadzenie własnej firmy “Szef, który ma czas”: https://bit.ly/2YS88oQ
Poleca również książkę “It’s Our Ship: The No-Nonsense Guide to Leadership”: https://amzn.to/2MKVNAm
Polecam przypomnieć sobie naszą rozmowę z Tomaszem o zaufaniu:
Warto posłuchać rozmowy z Wiktorem Schmidtem z firmy Netguru:
By technologią zmieniać świat na lepsze – rozmowa z Wiktorem Schmidtem (Netguru)
Turkusowa firma marzeń: https://www.labels.pl/
Wspominam rozmowę z ś.p. profesorem Jackiem Namieśnikiem, byłym rektorem PG:
Nauka, to ciągłe zmiany – rozmowa z prof. Jackiem Namieśnikiem, rektorem PG
Kilka ciekawych myśli z rozmowy:
Uważam, że biznes jest gotowy (przynajmniej ten młodszy) na nowoczesne podejście do zarządzania.
Nowe podejście do zarządzanie, to nowa nadzieja, że może być inaczej, że może być lepiej w pracy.
W branży IT wprowadzenie turkusu do zarządzania jest proste, bo tego wymaga zwinne tworzenie oprogramowania. Ale znam wiele firm, które są w sektorze IT, a nadal nie dają pracownikom swobody.
Moje pokolenie już nie chce być kontrolowane. Tak samo, jak my nie chcemy być kontrolowani, tak nie chcemy kontrolować innych. Mamy inne priorytety.
Sposób zarządzania zależy do zespołu. Są ludzie, którzy nie umieją się samozorganizować i ci potrzebują menadżera, który daje im zadania. Ale są osoby, które umieją się samozorganizować i one pasują do zarządzania turkusowego.
W naszej firmie wszystkie wynagrodzenia, ceny i wydatki są jawne.
Musimy zacząć sobie ufać. Jeśli nie zaczniemy sobie ufać w biznesie, to zaufanie w Polsce nie wzrośnie.
Nigdy nie pracowałem na etacie, od początku założyłem swój biznes, co wymusiło we mnie do rozwoju i poszukiwania w dziedzinie zarządzania, marketingu i sprzedaży.
Na początku prowadzenia działalności często się zamykaliśmy we dwójkę, trójkę i musieliśmy debatować i to było obciążające i wypalało mnie.
Myślę, że przedsiębiorca jest najtrudniejszym zawodem jaki jest, ponieważ odczuwa się dużą samotność w prowadzeniu działalności.
Im bardziej będziemy transparentni, tym bardziej będziemy zachowywać się porządnie. Niestety, wciąż jest to rzadko praktykowane w firmach.
To koledzy z pracy decydują ile będzie zarabiał kolega w ich zespole. To nie są proste decyzje, ale to nie są już moje decyzje.
Moim marzeniem jest to, by każdy w firmie był mikroprzedsiębiorcą.
Pracujemy nad biernością i stworzyliśmy w tym celu procedurę antybiernościową. Ważne jest by wyłapywać moment bierności i starać się coś z tym zrobić.
Nie używam słowa pracownik, bo brzmi jak najemnik.
Zastanawiamy się nad wprowadzeniem pełnej deregulacji czasu pracy.
Uważam, że na zaufaniu można zbudować najwięcej.
Szkoda tracić życie na pracę z kimś, z kim się nie dogadujemy.
Jeśli chcemy wdrażać turkus w firmie, to musimy być gotowi na to, że część pracowników pożegna się z nami podczas wdrażania zmiany organizacyjnej.
Turkus to nie jest metoda biznesowa.
Jak możesz słuchać podcastu?
Możesz słuchać na tym blogu.
Ale możesz też słuchać nas na dowolnym odtwarzaczu mp3. Plik powinieneś pobrać z tego bloga, a następnie wgrać go na swój odtwarzacz.
Z wygody polecamy ostatni sposób, czyli słuchanie podcastów na swoim smartfonie. Robimy podobnie i jesteśmy zadowoleni, ponieważ ulubione podcasty można mieć ze sobą, by słuchać je w każdym miejscu i dowolnym czasie.
Śledź podcast Stacja zmiana na: iTunes | Android | SoundCloud | Twitter | Overcast | RSS | Spotify | YouTube
Prosimy, oceń nasz podcast
Jeżeli zechcesz nam w jakiś sposób podziękować za naszą pracę, najlepszym sposobem, będzie pozostawienie opinii w iTunes.
Dzięki temu, że to zrobisz, podcast Stacja Zmiana będzie widoczny i ułatwi nam docieranie do słuchaczy.
Możesz to zrobić klikając na linka poniżej:
Transkrypcja:
wkrótce